Książki (nie tylko) dla dzieci. Biblioteczka animatora #2

dla animatorów

Pamiętacie książki z dzieciństwa, które miło wspominacie? Na pewno było ich wiele. Są też pozycje, po które sięgnęlibyście jako dorośli. Takim tytułem jest na pewno „Mały książe”. Książka, którą z przyjemnością czyta się swojemu dziecku a jednocześnie mamy wrażenie, że jej wersy są kierowane również do nas.

W listopadzie 2021 roku kupiliśmy książki dla Michaliny, które polecam również każdemu rodzicowi. Dlaczego? Ponieważ są to pozycje uświadamiające wiele kwestii, przede wszystkim te związane z poczuciem własnej wartości. Śmiało mogę powiedzieć i wiem, że wiele osób się ze mną zgodzi, że to my rodzice mamy wpływ na to jak nasza pociecha będzie sobie radzić z deklaracją własnego zdania, z okazywaniem i rozumeiniem uczuć oraz podejmowaniem wyzwań. Jako animator i pedagog, te książki są dla mnie drogowskazem. Ułatwiają mi komunikację oraz wplatam ich treści podczas animacji czy prowadzenia zajęć tanecznych. Nigdy nie wiadomo kiedy nastąpi kryzys w grupie… 😉

Obecne czasy sprzyjają zachwianiu psychicznemu, jednocześnie pokładam wieleką nadzieję w przyszłość, ponieważ widzę, że co raz więcej rodziców i wychowawców jest świadomych czego nie robić w procesie wychowania i co można jeszcze poprawić. Sama jako pegagog i animator kultury mam wiele do nauki, a nawet śmiało mogę napisać, że czasem zdarza mi się potknąć, ale tak, że tracę totalnie równowagę i „ląduje na glebie”.

Przechodząc do sedna, chciałam Wam przedstawić dwa tytuły:

„Jesteś WAżny, PINKU! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla ROdziCów trochę też.” Autorką jest Urszula Młodniecka psycholożka oraz autorka wielu scenariuszy i programów edukacyjnych dla dzieci, czym z wielką radością zajmuje się na co dzień. Ma dwie córki, które uwielbia i z którymi się przyjaźni. Za szatę graficzną odpowiedzilna jest Agnieszka Waligóra, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Okładka „Jesteś ważny Pinku”

Druga pozycja, to książka o świetnym tytule: „Nie musisz być grzeczny czyli bajki przynoszące ulgę.” Aleksandry Srokowskiej-Ziółkowskiej, która jest autorką bajek dla dzieci i rodziców. W swoich pozycjach zwraca uwagę na to, że dzieci mają prawo dbać o swoje granice, a więc powinny być ich najpierw świadome. Za ilustracje odpowiedzialna jest Monika Rejkowska.

Okładka książki: „Nie musisz być grzeczny, czyli bajki przynoszące ulgę”

Jesteś Ważny, Pinku! to książka, w której znajdziemy 16 ciekawych, mini historii z przecudnymi ilustracjami. Na końcu każdej historii znajdziecie ćwiczenia, które odnoszą się do przeczytanej treści. Np. dziecko ma się zastanowić na ile siebie lubi, tutaj ma mu pomoć grafika z serduszkiem. Pomalowanie go ma ułatwić zadanie. Tego nie robiłam z moją prawie już 4latką, ale zadanie na odszukanie lustra w domu i obejrzenie siebie oraz zastanowienie się co jej się w sobie podoba wykonała na 6!

Zadania z książki „Pinku jesteś ważny”

Każda historia zwraca uwagę na inny aspekt. Często są one dla dzieci niewygodne, jak np. zazdrośc o przyjaciela lub są dla dziecka trudne do zrozumienia, jak to, że każdy jest wyjątkowy, ale ma wady – i to jest normalne. Lektura stawia na samorozwój. Pokazuje, że wiele kwestii można zrozumieć oraz zaakceptować. A jeśli jest coś czego w sobie nie lubimy, to trzeba to po prostu zmienić.

Ilustracje w książce, to rysunki, które mają fakturę kredki. Dużo znajdziemy szarości, przez którą przepleciony jest kolor niebieski i czerwony. Zastanawiałam się nawet czy nie pokolorować z Michaliną tych szarych elementów…

Ilustracje w książce „Jesteś ważny Pinku”

„Nie musisz być grzeczny”, to rzeczywiście tytuł przynoszący ulgę. Muszę się przyznać, że mimo iż jestem dosyć mocno analizującą osobą życie wewnętrzne, to prostota przekazu tej pozycji jest dla mnie wprost urzekająca. W tej lekturze znajdziecie mniej historii, niż we wcześniejszej pozycji, ale bajki są o wiele dłuższe i uważam, że przy niespokojnej 4 latce wymagają ode mnie iście oskarowej gry aktorskiej wspomaganej odpowiednią modulacją głosu. No cóż, moja latorośl potrzebuje przerywników by się skupić na ważnych kwestiach, ale i tak uważam iż długość bajek jest odpowiednia. Wartościową częścią tej książki jest list do rodzica po każdej historii. To takie podsumowanie dla nas, rodziców, byśmy dali dzieciom przestrzeń do podejmowania decyzji.

Przykładowy list do rodzica 🙂

Jeśli chodzi o szatę graficzną, to ilustracje są kolorowe, ale barwy stonowane.

Ilustracje w książce „Nie musisz być grzeczny”

Te dwie pozycje są zgoła inne od siebie. Historie różnią się długością a treść odnosi się do innych aspektów. I bardzo dobrze! Dzięki temu pięknie się uzupełniają! Sięgajmy po wartościowe pozycje i po lekturze dyskutujmy z naszymi dziećmi. Poznawajmy ich punkt widzenia, sprawdzajmy jak zrozumiały wysłuchaną historię. Jestem zwolenniczką odchodzenia od bajek o Kopciuszku i innych księżniczkach.

Ps.: Najlepsze jest, to że jedną pozycję kupiłam ja, a drugą mój mąż. Bez uzgodnień w tym samym czasie. Jak widać, my też się uzupełniamy. Jak myślicie, który tytuł ja wybrałam?

Jeśli zaciekawiły was pozycje, to na taniej książce znajdziecie obie.
Zapraszam was również do innego wpisu z cyklu biblioteczka animatora: Jak być lepszym instruktorem i animatorem. Biblioteczka animatora #1

Przeczytaj również

Zabawy animacyjne bez sprzętu

Dzisiaj zapraszamy was na porcję zabaw bez typowego sprzętu animacyjnego. Bez chusty, mat i innych gadżetów. Aktywności, które dzisiaj opiszemy sprawdzają się świetnie w dużych grupach, chociaż niejednokrotnie udawało się nam wplatać je podczas kameralnych wydarzeń rodzinnych. Na pierwszy ogień idą te z muzyką. Muzyka dodaje emocji, robi piękne tło, nadaje charakteru. Starajcie się wybierać […]

Zabawy z chustą animacyjną

Chusta animacyjna, to gadżet, z którym pracuje większość animatorów czasu wolnego. Zabawy z jej użyciem sprawdzają się świetnie na urodzinach, komuniach czy weselach, ale niech was to nie zwiedzie, ponieważ na większych imprezach takich jak pikniki i festyny też może być świetnym, kolorowoym urozmaiceniem. Kilka ważnych wskazówek: Animacje dla dzieci urozmaicamy chustą a nie bazujemy […]

Książki (nie tylko) dla dzieci. Biblioteczka animatora #2

Pamiętacie książki z dzieciństwa, które miło wspominacie? Na pewno było ich wiele. Są też pozycje, po które sięgnęlibyście jako dorośli. Takim tytułem jest na pewno „Mały książe”. Książka, którą z przyjemnością czyta się swojemu dziecku a jednocześnie mamy wrażenie, że jej wersy są kierowane również do nas. W listopadzie 2021 roku kupiliśmy książki dla Michaliny, […]