Imreza tematyczna. Karnawał Wenecki.

dla animatorów
Przed nami karnawał. W Polsce zaczyna się w Święto Trzech Króli, czyli 6 stycznia i trwa do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową. Co oczywiście nie oznacza, że nie możemy bawić się szampańsko
w innych okresach roku. W ekipie Czas Na Zabawę pomysłów na… zabawy i imprezy karnawałowe mamy mnóstwo. Czujemy ogromną potrzebę, by się nimi z Wami podzielić! Jeśli szukacie inspiracji, nie mogliście trafić lepiej. W tym wpisie przybliżymy Karnawał Wenecki. Na początek garść informacji o tym pięknym zjawisku, bo przecież trzeba wiedzieć, z czym to się je, prawda? Przebrniecie to szybko, bo to jedynie odrobina historii ze szczyptą ciekawostek. W drugą część wrzucimy sporo mięsa. Spokojnie wege-czytelnicy bloga Czas Na Zabawę – chodzi tylko o konkretne pomysły na tematyczną imprezę karnawałową w weneckim stylu.


Wenecja? Pierwsze skojarzenia: gondole pływające wąskimi kanałami, kafejki, romantyczna atmosfera i te sprawy. My skupiamy się tu jednak na niezwykle ważnym wydarzeniu, jakim jest Karnawał Wenecki (Il Carnevale di Venezia). Trwa od kilku do kilkunastu dni. Swoją barwnością przyciąga turystów z Włoch i całego świata. Uczestnicy prześcigają się w tworzeniu barwnych masek. Na to kolorowe wydarzenie zjeżdżają artyści, aktorzy oraz grupy teatralne. Karnawał jest ruchomy, zatem w 2021 roku jego data przypada od 30 stycznia do 16 lutego. Karnawał to słowo, które składa się z dwóch włoskich słów – “carne”, co oznacza mięso oraz “vale”, które znaczy usuwać. Reasumując, karnawał to pożegnanie z mięsem, zatem jest to okres przerwy w spożywaniu produktów odzwierzęcych. Wiedzieliście o tym?

Kilka ciekawostek
Pierwsze karnawały weneckie organizowano już w XI wieku.
Maski zakładano, by ukryć pochodzenie i by każdy na karnawale czuł się równy. Dzięki temu obok siebie bawią się ludzie o różnej narodowości czy wyznaniu. A także biedni z bogatymi. Maski weneckie wykonane są zazwyczaj z gipsu, gazy lub porcelany. Są niezwykle przyozdobione – cekinami, piórami czy koronkami. Nic więc dziwnego, że uważane są za arcydzieła sztuki. A co za tym idzie, ich cena jest wysoka. Zobaczcie jak mogą być drogie – tutaj link do polskiego importera weneckich masek. Cena – 1190 zł – wręcz powala na kolana. No chyba, że jesteście tymi bogatymi uczestnikami karnawału. Wtedy luz.
 

zródło orginalveniceshop 184.80 e


A w tym sklepie klik ceny zaczyni tutają się już od 38 euro. Nadal niemało, ale brzmi już sympatyczniej. Jasne jest, że dla turystów przygotowane są tańsze odpowiedniki masek weneckich. Co prawda nie są to dzieła sztuki pieczołowicie wyprodukowane przez Pierluigiego czy innego Franscesco w klimatycznej pracowni, a zapewne wyplute przez taśmę produkcyjną jednej z fabryk w Chinach, ale kto by się tam tym przejmował?
Jesteście ciekawi jak robi się maski, te oryginalne? To odsyłam was tutaj:

Ok, dość o maskach, wróćmy do ciekawostek:
Lot anioła to wydarzenie, które rozpoczyna Karnawał w Wenecji. Jest to zjazd po linie osoby wystrojonej
w efektowne wdzianko.
Centrum zabaw karnawałowych jest plac św. Marka, w Wenecji rzecz jasna.
Na koniec karnawału ogłasza się konkurs na najpiękniejszą maskę. Może w tym roku wygra jakaś made ich China?
W czasie karnawału w mieście odbywają się imprezy, występy teatralne, a także koncerty
. Wszystko przygotowane jest dla dorosłych i dzieci. A jest w czym wybierać: począwszy od muzyki poważnej czy rockowej, przez teatrzyki kukiełkowe, kończąc na spektaklach komediowych i dramatycznych.
Jeśli macie ochotę zobaczyć, jak wygląda taki karnawał, to odsyłam was tutaj, tutaj i tutaj

Odsyłam Was również do oficjalnej strony karnawału i… na sam karnawał.
Pandemia koronawirusa, brak urlopu, nie chce Wam się gnać tysiąc kilometrów przez pół Europy? No to zróbmy sobie Wenecję do domu. Powyższa garść informacji o Karnawale Weneckim pomoże na lepiej przygotować się do zorganizowania naszego prywatnego Il Carnevale di Venezia. Skrolujcie dalej,
a zapoznacie się z naszymi pomysłami na bale dla najmłodszych i imprezy integracyjne dla dorosłych
w stylu Karnawału Weneckiego.

ZAPROSZENIA
Zamiast zwykłego “Siema, wpadasz do mnie na karnawał w Wenecji?” w messengerze, warto zacząć od zaproszenia, takiego tradycyjnego, na papierze. My zrobilibyśmy je w formie maski weneckiej. Jeśli zapraszamy dzieci na imprezę urodzinową do domu, możemy z naszym solenizantem zrobić takie zaproszenia. Połączymy przyjemne z pożytecznym: spędzimy razem czas, robiąc coś kreatywnego. Do tego dzieci mogą sobie takie zaproszenie zostawić na pamiątkę lub użyć jako prawdziwych masek na domowej imprezie w stylu Karnawału Weneckiego. Ekipa Czas Na Zabawę przetestowała to ostatnio podczas urodzinowych animacji 4-letniego (jeszcze raz wszystkiego najlepszego!) Marcela.
  
Poniżej macie przykładowe dwustronicowe zaproszenie, na którym znajduje się motyw maski, możecie wypełnić je ręcznie. Zrobiliśmy je specjalnie na potrzeby tego wpisu. To zaproszenie nada się na wydarzenia dla dorosłych.

WARSZTATY TEMATYCZNE
Warsztaty robienia masek weneckich to jednocześnie świetny pomysł na otwarcie Karnawału Weneckiego dla dzieci. Wykorzystajcie cekiny i pióra – im bardziej kolorowe, tym większa szansa, że dzieci po chwili ich nie zdejmą. Do własnoręcznie wykonanych elementów stroju dzieciaki mają większy sentyment. Nie badaliśmy tego naukowo, więc musicie uwierzyć nam na słowo.
Warsztaty nauki żonglowania kolorowymi chusteczkami i talerzykami (ale nie porcelanowymi, tylko plastikowymi!) będą ciekawym urozmaiceniem balu dla dzieci w stylu Karnawału Weneckiego. Takie podstawowe przyrządy do tego typu atrakcji warto mieć w swoim animatorskim schowku na narzędzia.
 
WYSTRÓJ / DEKORACJE
Karnawał Wenecki kojarzy się z przepychem, bogactwem i kolorami. Taki też powinien być wystrój miejsca, w którym odbywać będzie się nasz bal/impreza. Ubierz miejsce w kolorach złota, czerni i fioletu. Dodaj pióra, cekiny, gdzieniegdzie można powiesić maski, z których słynie Wenecja. Warto dobrać odpowiednie tkaniny dekoracyjne oraz zadbać o spójność, zatem postawcie na jeden podstawowy kolor przy wyborze obrusów i zasłon. Wtedy dodatki będą ciekawym urozmaiceniem. Na stołach można postawić mini rzeźby w stylu włoskim, serwetki można przewiązać piórami, na ścianach rozwiesić kolorowe światła. Jeśli macie dojścia do gondoli, to możecie ją wypożyczyć i postawić w kącie sali – będzie to świetne miejsce do pamiątkowych zdjęć.
Jeśli macie duży budżet, to możecie wypożyczyć całe mnóstwo dekoracji w stylu weneckim. Przy gondoli może stać gondolier – ubrany w bluzkę w paski i kapelusz. Zobaczcie, że przebranie się za gondoliera jest mega proste.

gondolier – żródło pixabay

Oczywiście wynajem gondoli to duży koszt i jeśli nasz budżet na to nie pozwoli, to dobrym pomysłem jest wykonanie takiej z tektury na zamówienie u jakiegoś plastyka. Możemy też użyć własnych sił, potrzebujemy tylko trochę wolnego czasu, dużo tektury i farby do pomalowania naszej łódki.


Akurat powyższe zdjęcie przedstawia kajak, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przerobić to na łódkę
z charakterystycznym ozdobnym dziobem, które mają gondole.
Można również zamówić ściankę z nadrukiem, na którym będą widoczne gondole lub jakiś motyw
z karnawału weneckiego. Najłatwiejszym sposobem będzie wynajem fotobudki, w której głównymi gadżetami do zdjęć będą maski, peruki z zaczesanymi włosami do góry, brody i fajki. Dzieci na pewno ucieszyłyby się gdybyśmy salę udekorowali maską z balonów, spójrzcie poniżej jak to świetnie wygląda.

źródło: gaudeo.pl


JEDZENIE
Skoro karnawał, to nie może zabraknąć mięsa i produktów odzwierzęcych, jednak nie jest to jedyne
co możemy zaproponować gościom. Świetnym pomysłem będzie menu składające się
z potraw kuchni włoskiej.


ZABAWY TEMATYCZNE
– Żonglerskie limbo – dzieciaki oprócz przechodzenia pod kijkiem będą musiały jednocześnie wykonać jakieś zadanie utrudniające im owe przejście. np. Przechodzenie pod kijkiem z piłeczką na głowie, czole itd.
– Budowanie gondoli ze słomek konstrukcyjnych zwanych również bampami. To może być konkurs – dzielimy dzieci nam dwie, trzy drużyny. Wcześniej warto wydrukować projekt jak ma taka gondola wyglądać (dzięki temu uda nam się sprawniej przeprowadzić takie zadanie). Możemy wcześniej w domu taka gondolę zrobić i ją sfotografować lub możemy ją rozrysować.
– Zabawa w gondolę – Będzie nam potrzebna do tego lina, którą układamy w trójkąt. Na szczycie staje gondolier, po jednej stronie połowa dzieci i po drugiej stronie staje druga połowa dzieci. Gondolier stojąc przodem do dzieci, krzyczy – “prawa burta”, “lewa burta” albo pokład. Uczestnicy mają utrudnienie-ponieważ prawa strona gondoliera, to ich lewa…
– “1, 2, 3 Wenecja patrzy”, to zabawa, którą sobie zawsze dopasowujemy do danej tematyki na imprezie. Tym razem przyda się piękna wenecka maska, którą będzie zakładać dziecko wcielające się w “Wenecję”.


ATRAKCJE
Jeśli na imprezie przewidziany jest wodzirej / konferansjer, to super pomysłem byłoby,
gdyby jego strój nawiązywał do tych tradycyjnych z XVIII wieku. Ubrany w perukę i maskę byłby piękną ozdobą całej imprezy. Tak ubrany wodzirej, sprawdzi się i na imprezie dla dzieci – one uwielbiają kolorowe stroje, i na imprezie dla dorosłych.
Pokaz iluzji i sztuczek cyrkowych – Karnawał Wenecki, to również sztuka cyrkowa, warto zorganizować pokaz żonglowania lub jazdy na monocyklu. 
Stoisko z charakteryzacją – Możecie przygotować strój wenecki z peruką, który będzie można
założyć do zdjęcia. Kiedy np. maską zasłonięte są tylko oczy, wtedy można pokusić się o pomalowanie farbą w kolorze maski – odkrytą część twarzy. Dla dzieci może być to po prostu stoisko
z malowaniem twarzy, brokatowymi tatuażami i innymi święcącymi gadżetami, które można umieścić
na twarzy. Np. Błyszczące dżety na klej, brokat w sprayu do włosów. Na takim stoisku
świetnie sprawdzi się zawodowy charakteryzator, który w kolorowy sposób pomaluje twarze
uczestników balu, wykorzystując do tego wspomniany wyżej brokat, dżety i inne piórka.
Stoisko z degustacją włoskich kaw i win.
Stoisko do gry w karty.


NO TO DO DZIEŁA!
Pomysłów na bal w stylu Karnawału Weneckiego jest całe mnóstwo. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i budżetu. Niech poza super pomysłami nie zabraknie też… samego balu maskowego. Bawcie się tak, by uczestnicy nie chcieli zejść z parkietu!

Przeczytaj również

Zabawy animacyjne bez sprzętu

Dzisiaj zapraszamy was na porcję zabaw bez typowego sprzętu animacyjnego. Bez chusty, mat i innych gadżetów. Aktywności, które dzisiaj opiszemy sprawdzają się świetnie w dużych grupach, chociaż niejednokrotnie udawało się nam wplatać je podczas kameralnych wydarzeń rodzinnych. Na pierwszy ogień idą te z muzyką. Muzyka dodaje emocji, robi piękne tło, nadaje charakteru. Starajcie się wybierać […]

Zabawy z chustą animacyjną

Chusta animacyjna, to gadżet, z którym pracuje większość animatorów czasu wolnego. Zabawy z jej użyciem sprawdzają się świetnie na urodzinach, komuniach czy weselach, ale niech was to nie zwiedzie, ponieważ na większych imprezach takich jak pikniki i festyny też może być świetnym, kolorowoym urozmaiceniem. Kilka ważnych wskazówek: Animacje dla dzieci urozmaicamy chustą a nie bazujemy […]

Książki (nie tylko) dla dzieci. Biblioteczka animatora #2

Pamiętacie książki z dzieciństwa, które miło wspominacie? Na pewno było ich wiele. Są też pozycje, po które sięgnęlibyście jako dorośli. Takim tytułem jest na pewno „Mały książe”. Książka, którą z przyjemnością czyta się swojemu dziecku a jednocześnie mamy wrażenie, że jej wersy są kierowane również do nas. W listopadzie 2021 roku kupiliśmy książki dla Michaliny, […]