Animator na urodziny

dla rodziców

Drodzy rodzice i organizatorzy imprez dla dzieci! Animator na urodziny dla dzieci to świetny pomysł, a jeśli zamierzacie go zaprosić na Waszą imprezę, ten wpis jest skierowany właśnie do Was. Niezależnie od tego, czy wynajmujecie animatora po raz pierwszy, czy będzie to dla Was już kolejna taka współpraca. W tym wpisie na blogu Czas Na Zabawę znajdziecie garść wskazówek, jak skutecznie zaplanować i omówić szczegóły imprezy, np. urodzin Waszego dziecka.

Liczenie gości, spóźnialscy i miejsce w brzuchach

  1. One, two, three, czyli jak duża będzie ekipa
    Ilość dzieci jest kluczowa, ponieważ dzięki temu wiemy, jaką armię animatorów wysłać na imprezę oraz jaki czas na animowanie będzie optymalny. U nas zazwyczaj przyjeżdża jeden animator na grupę liczącą maksymalnie 12-15 dzieci.
  2. Zaplanuj godzinę przyjęcia
    Animator na urodziny powinien zjawić się na imprezie pół godziny później niż są zaproszeni goście. Dlaczego? Goście zazwyczaj się spóźniają, tak to już jest – wiadomo, nawet najmłodsi goście muszą się zrobić na bóstwo! Jeśli zabawa już trwa, a goście wciąż przybywają na imprezę, solenizant jest co chwilę odrywany od zabaw. A szkoda, żeby najważniejsza persona wydarzenia nie mogła się skupić na zabawie. Bo przecież urodziny to jest CZAS NA ZABAWĘ.
  3. Zaplanuj posiłki!
    Ale nie brygadę antyterrorystów! Chodzi o to, by wyznaczyć pory podawania dań. Niech pizza będzie na początku – powiadom rodziców gości, ze będzie obiad w formie pizzy czy innego bufetu, dzięki czemu goście nie przybędą na imprezę z pełnymi brzuchami. Co z tortem, przecież to urodziny? – zapytacie na pewno. Nasz animator na urodziny spieszy z odpowiedzią – tort warto podać w połowie imprezy lub na końcu. Jeśli nie planujesz obiadu, tylko słodki poczęstunek, tort może być na początku – wtedy jest pewność, że dzieci będą mieć na niego miejsce w brzuchach.

Co kto lubi, temat przewodni i bonusy

  1. Poznajmy się bliżej, czyli…
    Opowiedz swojemu animatorowi coś więcej o solenizancie/solenizantce. Przede wszystkim o tym, co lubi, a za czym nie przepada. Może też coś o jego/jej charakterze, ponieważ dzięki temu będziemy mogli przygotować się na ewentualne smutki lub wybuchy radości najważniejszej osoby na imprezie. Wszak urodziny to wielkie emocje.
  2. Impreza tematyczna!
    To świetny pomysł. Animator na urodziny może przygotować podchody lub dopasować scenariusz zabaw do ulubionej kreskówki albo gry komputerowej. Na naszym blogu znajdziesz przykłady urodzin tematycznych: Harry Potter lub imprezę w stylu weneckim.
  3. Co by tu jeszcze…
    Jeśli planujesz dodatkowe atrakcje, np. dmuchany zamek czy piniatę, to poinformuj o tym animatora. Zaplanuje sobie scenariusz imprezy, by nie zdublować zabaw/atrakcji.

Alternatywy, ważne info i mapa dojazdu do imprezy

  1. Plan B
    Jeśli urodziny mają odbyć się w ogrodzie, zaplanuj alternatywę w razie niepogody. Czasem wystarczy zsunąć sofy w salonie.
  2. Nie zapomnij o…
    … informacjach “niewygodnych”. Warto poinformować animatora, że na imprezie będzie dziecko, które wymaga specjalnej uwagi lub o jakiejś ciężkiej sytuacji rodzinnej, które może wpływać na solenizanta. Taka informacja pomoże animatorowi lepiej przygotować się do imprezy.
  3. Dojazd
    Po uzgodnieniu wszystkich szczegółów, wyślij dokładny adres oraz imię i nazwisko. Jeśli jest trudno trafić pod Wasz adres, wyślijcie pinezkę z google maps lub współrzędne. Fajnie sprawdzają się też balony przy ogrodzeniu domu – to świetny znak rozpoznawczy!

Przygotuj grunt, strażnik porządku

  1. Zanim pojawi się animator
    Porozmawiaj z ekipą i poinformuj, że na imprezie będzie animator, który ma przygotowaną dla solenizanta/solenizantki oraz gości masę zabaw. Istnieje szansa, że dzięki temu dzieciaki nastawią się na zorganizowaną zabawę we wspólnym gronie, a nie na indywidualne szaleństwo. Efektem będzie niezwykle udana impreza. Warto też wspomnieć o kilku atrakcjach, które zostaną zorganizowane podczas przyjęcia.
  2. Stój na straży porządku
    Czasem zachowania Waszych małych gości mogą wyjść spod kontroli, bowiem dzieciaki mają różne charaktery i temperamenty. Niektórzy goście będą wzorowo współpracować z animatorem podczas imprezy, mogą być też tacy, którym przyda się zwrócenie uwagi. Oczywiście – animator będzie pilnował porządku podczas zabaw, ale nie jest jego zadaniem koncentrowanie niemal całej uwagi i energii na niesfornym gościu. Czasem pomoc w zadbaniu o porządek ze strony rodzica czy organizatora jest wręcz nieodzowna. Szkoda byłoby, żeby wspomniany niesforny gość zepsuł zabawę reszcie uczestników imprezy oraz solenizantowi/solenizantce.
  3. Kiedy emocje biorą górę
    Czasem masa doznań może przytłoczyć solenizanta/solenizantkę. Najmłodsze dzieci obchodzące swój najważniejszy dzień w roku chciałyby go SPĘDZIĆ SWOBODNIE. Warto wtedy zaprosić gości wcześniej – nawet godzinę. Maluchy będą miały czas na zabawę nikim i niczym nieskrępowaną, to świetna okazja do nacieszenia się swoją obecnością. Kiedy już nasycą się sobą, wkroczy animator z zabawami… a wtedy nadejdzie CZAS NA ZABAWĘ!

Przeczytaj również

Zabawy animacyjne bez sprzętu

Dzisiaj zapraszamy was na porcję zabaw bez typowego sprzętu animacyjnego. Bez chusty, mat i innych gadżetów. Aktywności, które dzisiaj opiszemy sprawdzają się świetnie w dużych grupach, chociaż niejednokrotnie udawało się nam wplatać je podczas kameralnych wydarzeń rodzinnych. Na pierwszy ogień idą te z muzyką. Muzyka dodaje emocji, robi piękne tło, nadaje charakteru. Starajcie się wybierać […]

Zabawy z chustą animacyjną

Chusta animacyjna, to gadżet, z którym pracuje większość animatorów czasu wolnego. Zabawy z jej użyciem sprawdzają się świetnie na urodzinach, komuniach czy weselach, ale niech was to nie zwiedzie, ponieważ na większych imprezach takich jak pikniki i festyny też może być świetnym, kolorowoym urozmaiceniem. Kilka ważnych wskazówek: Animacje dla dzieci urozmaicamy chustą a nie bazujemy […]

Książki (nie tylko) dla dzieci. Biblioteczka animatora #2

Pamiętacie książki z dzieciństwa, które miło wspominacie? Na pewno było ich wiele. Są też pozycje, po które sięgnęlibyście jako dorośli. Takim tytułem jest na pewno „Mały książe”. Książka, którą z przyjemnością czyta się swojemu dziecku a jednocześnie mamy wrażenie, że jej wersy są kierowane również do nas. W listopadzie 2021 roku kupiliśmy książki dla Michaliny, […]