Dzisiaj zapraszamy was na porcję zabaw bez typowego sprzętu animacyjnego. Bez chusty, mat i innych gadżetów. Aktywności, które dzisiaj opiszemy sprawdzają się świetnie w dużych grupach, chociaż niejednokrotnie udawało się nam wplatać je podczas kameralnych wydarzeń rodzinnych.
Na pierwszy ogień idą te z muzyką. Muzyka dodaje emocji, robi piękne tło, nadaje charakteru. Starajcie się wybierać żywiołową muzykę adekwatną do wieku dzieci. Muzyka może wyznaczać „start zabawy” jak również jej koniec. Jest to bardzo jasny znak dla dzieci, wiedzą dokładnie co i kiedy mają wykonać.
Zabawy muzyczne
Modyfikacja „1, 2, 3 Baba jaga patrzy„ Kiedy gra muzyka dzieci zbliżają się do Baby, ale kiedy muzyka milknie muszą być nieruchome. Prócz powyższej modyfikacji można zadanie utrudniać poprzez wymyślanie dzieciom różnych pozycji, w których muszą dotrzeć do Baby, np. „Teraz idziecie tyłem”, „Teraz idziecie na czworaka” a jak jesteście w środku i macie do dyspozycji czystą podłogę, to możecie rzucić komendę „Teraz się czołgacie” – oczywiście wszystko w takt muzyki
Na podłodze zostaje tylko – zabawa stara jak świat i często wykorzystawana podczas oczepin. Warto robić ją w parach, tak by zadanie było wymagające, ale jeśli mamy grupę w bardzo zróżnicowanym wieku lub na imprezie są maluchy, to trzeba ją zrobić solo. W czasie muzyki tańczymy z dziećmi. Warto nadawać prędkość i styl taneczny, to znaczy, że pokazujemy dzieciom różne kroki, podskakujemy, wygłupiamy się, np. naśladujemy „nurkowanie”. Ośmielamy w ten sposób dzieci, które się krępują i cała zabawa pójdzie nam na penwo sprawniej. Gdy muzyka milknie mówimy: „Na podłodze zostaje tylko jedna noga i jedna ręka”. Oczywiście, to nie wszystko, wymyślamy jeszcze jakieś zadanie dla dzieci: „I co, łatwe? No to proszę teraz w tej pozycji zrobić 3 podskoki”. Jak widać, do każdej pozycji, możemy dołożyć jakieś zadanie, tak by zabawa była urozmaicona.
W zabawach muzycznych powinniśmy starać się aby część taneczna, nie była zbyt długa. Warto naszym zachowaniem zwracać uwagę dzieci na siebie – wygłupy, głupie miny, to to co każdy animator (przynajmniej ci z Czas na zabawę Lublin) i dzieci uwilbiają.
Zabaw z zatrzymywaniem muzyki możecie zrobić całe mnóstwo, to od was zależy, co trzeba wykonać podczas zatrzymania się muzyki, może to być:
dobranie się w pary, w trójki, czwórki itd,
wskoczenie na dany kolor (tu już trzeba mieć jakieś kolorowe gadżety, czasem wystarczą zwykłe kolorowe kartki),
dotknięcie danego koloru – zielona może być spódnica, niebieska bluzka, a brązowa podłoga.
dotknięcie czegoś twardego, miękkiego, mokrego, zimnego, itd.
I możliwe, że już wam wpadła jedna myśl, a minowicie, że wszystkie powyższe komendy możemy miksować.
I jeszcze jedna ważna wskazówka – zabawy taneczne można prowadzić w ustawieniu swobodnym, ale przecież można z dziećmi tańczyć w kole – te najmłodsze to uwielbiają.
Zabawy bez sprzętu na spostrzegawczość:
HURRA – Każdy uczestnik biega po wyznaczonym terenie lub jeśli jest mało miejsca, może chodzić – ale szybko. Uczestnicy zabawy podbiegają do siebie. Ich zadaniem jest (po podejściu do kogoś) podskoczyć i krzyknąć „hurra!”. Jeśli druga osoba nie podskoczy i nie krzyknie w tym samym momencie – rozchodzimy się i szukamy kolejnej osoby. Jeśli natomiast obie osoby podskoczą w tym samym miejscu, to łączą się w parę i od tej pory poruszają się razem. Szukają nowej osoby (lub osób) i powtarzają zadanie. Celem gry jest sprawienie, że dwie ostatnie grupy podskoczą w tym samym monecie i krzykną „hurra!” – wtedy kończymy zadanie.
Pepsi – cola, morze – ląd, ciepło – zimno, itak dalej, i tak dalej Układamy linę, wzdłuż której ustawiamy uczestników – po jednej stronie ustalamy komendę „pepsi”, po drugiej „cola”. Prowadzący mówi ustalone słowa – uczestnicy nie mogą się pomylić, przeskakując raz na stronę pepsi raz na stronę cola. Zabawa świetnie sprawdzi się do wyłonienia dwóch liderów, którzy spośród osób, które odpadły, wybiorą dzieci do swoich drużyn i wtedy można przejść płynnie do sztafet.
Sztafety Pomysłów na zadania jest tak dużo ile sobie ich wymyślimy, ale jeśli ma być bez sprzętu, to będzie trochę trudniej. Najpierw musimy wyznaczyć linię startu oraz linię mety (kamykiem, kredą, skakanką).
Wielka gąsienica – Każda grupa ustawia się w rzędzie na czworakach. Każdy łapie kostki osoby, która jest przed nią. Kiedy wszyscy trzymają się za kostki, można wystartować. Nie można się rozłączyć. Ekipa, która pierwsza dotrze do mety wygrywa.
Odwrócona gąsienica – Każda grupa ustawia się w rzędzie. Uczestnicy siadają na ziemi w siadzie rozkrocznym – jedna osoba za drugą. Każdy uczestnik kładzie ręce na ramionach osoby przed nim. Grupa porusza się na „pupach”, grupa nie może się rozpaść. Wygrywa drużyna, która dotrze jako pierwsza do linii mety.
Slalom z ludzi – każdy uczestnik staje w rozkroku – jeden obok drugiego na długości od linii startu do linii mety. Wyznaczamy pierwszą osobę, która na czworakach będzie przechodzić slalomem między nogami uczestników ze swojej grupy, kiedy dojdzie do końca ustawia się na linii mety w rozkroku i kolejną rundę slalomu zaczyna osoba stojąca najbliżej startu. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza ukończy zadanie.
W sztafetach można wykorzystać również te konkurencje, które mieliśmy na wfie w szkole.
Powyżej opisałam tylko część zabaw bez sprzętu. Na pewno pojawi się kolejny wpis z innymi pomysłami. Tym czasem odsyłamy was do wpisu z zabawami z chustą animacyjną Zabawy z chustą animacyjną oraz do wpisu na imprezy tematyczne Imreza tematyczna. Karnawał Wenecki. gdzie znajdziecie wiele inspiracji do różnych zabaw.
A jeśli chcecie poznać więcej zabaw – to wyślij zapytanie w sprawie szkolenia na naszego e-maila.
Dzisiaj zapraszamy was na porcję zabaw bez typowego sprzętu animacyjnego. Bez chusty, mat i innych gadżetów. Aktywności, które dzisiaj opiszemy sprawdzają się świetnie w dużych grupach, chociaż niejednokrotnie udawało się nam wplatać je podczas kameralnych wydarzeń rodzinnych. Na pierwszy ogień idą te z muzyką. Muzyka dodaje emocji, robi piękne tło, nadaje charakteru. Starajcie się wybierać […]
Chusta animacyjna, to gadżet, z którym pracuje większość animatorów czasu wolnego. Zabawy z jej użyciem sprawdzają się świetnie na urodzinach, komuniach czy weselach, ale niech was to nie zwiedzie, ponieważ na większych imprezach takich jak pikniki i festyny też może być świetnym, kolorowoym urozmaiceniem. Kilka ważnych wskazówek: Animacje dla dzieci urozmaicamy chustą a nie bazujemy […]
Książki (nie tylko) dla dzieci. Biblioteczka animatora #2
Pamiętacie książki z dzieciństwa, które miło wspominacie? Na pewno było ich wiele. Są też pozycje, po które sięgnęlibyście jako dorośli. Takim tytułem jest na pewno „Mały książe”. Książka, którą z przyjemnością czyta się swojemu dziecku a jednocześnie mamy wrażenie, że jej wersy są kierowane również do nas. W listopadzie 2021 roku kupiliśmy książki dla Michaliny, […]